celkový pohled

 

Dům a zahrada

Dům na Soláni byl postaven architektem Jiřím Auermüllerem v roce 1940 pro malíře Aloise Schneiderku. Architekt dokázal splnit přání a zkušenosti Schneiderkovy a navrhl mu dům v propojení dvou základních materiálů - kamene a dřeva. Tato roubená stavba, posazená nesmírně citlivě do vyjímečného místa pod vrcholem Soláně splnila veškeré požadavky, které měl malíř Alois Schneiderka na daného architekta. Dům s ateliérem spojoval v sobě obdiv k prostotě života na jedné straně , ale na straně druhé též ctižádost malíře prezentovat se jako umělec s vybraným vkusem.
  Dům je postaven v  prudkém svahu a má tři podlaží. V přízemí je prostor s krbem, který slouží jako společenský prostor. V prvním patře se nachází kuchyně, jídelna a obývací pokoj s kachlovými kamny. Druhé patro tvoří ložnice a atelier.
   V 80. létech prodělal dům významnou proměnu. Přibyl rozlehlý atelier na úrovni obytného podlaží, otevřený do krovu, z kamene a dřeva ve stylu původního objektu. V této části se nyní nachází prodejní galerie, která vznikla v roce 1999 a nese název "VALAŠSKÝ ATELIER U HOFMANŮ". V roce 2001 vznikla z hospodářské budovy (chléva a drvárky) trvalá expozice keramiky akademické sochařky Marcely Vajceové - Hofmanové a obrazů jejího syna Ondřeje Vajceho. Řadu změn prodělala časem také rozlehlá zahrada. V terasovitém terénu zahrady vznikl nový prvek - dřevěný přírodní amfiteátr, kde se odehrávají malé vernisáže v rámci každoročních "Malířských cest".
   Celý objekt je uzavřen dvěma
vstupy - menší brankou ze strany jižní a monumentální bránou ze strany severní, navazující na hřebenovou cestu s překrásným výhledem na vrcholy Beskyd a z druhé strany vrcholy Javorníků. Hostům se tak nabízí neopakovatelný zážitek nejenom uvnitř domu, ale i z balkonů, teras a samotné zahrady.

   Zrodila se zahrada pro umění, kde má socha své místo a keramika svůj domov.

PhDr. Dalibor Malina

branka   zde tvořili Alois Schneiderka a Karel Hofman
Jižní branka a vchod s připomínku, že zde tvořili malíři A. Schneiderka a K. Hofman

dům   bývalý dřevník
Posezení pod lípou a bývalá drvárka, dnes galerie M. Vajceové a O. Vajceho

přírodní amfiteátr   pergola
Přírodní amfiteátr s pergolou pro různé kulturní akce

beran  jaro  ovce

Slepice královská   ptáci
Na zahradě jsou umístěny plastiky ze sochařských sympozií
a keramika Marcely Vajceové a jejích přátel